Ūkininkas jaučia kooperatyvo naudą

Ūkininkas jaučia kooperatyvo naudą

Ūki­nin­kas jau­čia koo­pe­ra­ty­vo nau­dą

Ša­lia Kel­mės esan­čia­me Ja­nau­čių kai­me ūki­nin­kau­jan­tis Min­dau­gas Ma­kaus­kas praė­ju­sią sa­vai­tę vy­ku­sia­me „Jau­no­jo ūki­nin­ko“ kon­kur­se lai­mė­jo pir­mą­ją vie­tą. De­šimt me­tų ūki­nin­kau­jan­tis 33 me­tų kel­miš­kis drau­ge su ke­liais Ra­sei­nių ra­jo­no ūki­nin­kais įkū­rė koo­pe­ra­ty­vą „Vi­duk­lė“. Koo­pe­ra­ty­vo na­riai pi­giau per­ka trą­šas ir bran­giau par­duo­da grū­dus. Su­tau­py­tas lė­šas ga­li in­ves­tuo­ti į ūkį.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Nau­jau­sias pir­ki­nys – kom­bai­nas

Bu­vu­si ko­lū­kio ba­zė Ja­nau­čių kai­mo cent­re. San­dė­liai, ga­ra­žai, dirb­tu­vės. Ne­pa­na­šu į kai­mą. Pri­me­na did­mies­čio pra­mo­ni­nį ra­jo­ną. Tik ato­kiau nuo mū­ro pa­sta­tų sto­vin­tis rąs­ti­nis na­me­lis, o jo kie­me – nau­ju­tė­lai­tis kom­bai­nas „Claas“ bei tos pa­čios mar­kės trak­to­rius pri­me­na, jog čia vis dėl­to kai­mas ir ūkis.

Šią ba­zę, iši­rus ko­lū­kiui, nu­pir­ko Min­dau­go tė­vas Kęs­tu­tis Ma­kaus­kas. Įkū­rė čia ūkį. Min­dau­gas stu­di­ja­vo Mykolo Ro­me­rio uni­ver­si­te­te ir dir­bo Vil­niu­je pa­sie­nio tar­ny­bo­je. Nė ne­ke­ti­no ūki­nin­kau­ti.

Ta­čiau ne­lem­tai pa­si­su­ko tė­vo li­ki­mas. Jis su­si­rgo. Sū­nus tu­rė­jo grįž­ti į Kel­mę pa­dė­ti ūki­nin­kau­ti. O mi­rus tė­vui, Min­dau­gas ta­po ūkio šei­mi­nin­ku. Pa­vel­dė­jo ne­ma­žus že­mės plo­tus, pa­sta­tus, tech­ni­kos.

Ir pa­sta­tus, ir tech­ni­ką rei­kė­jo at­nau­jin­ti. Min­dau­go tė­ve­lis ne­mė­go sko­lin­tis iš ban­ko, ne­ra­šė pro­jek­tų ir ne­pra­šė pa­ra­mos.

Per de­šimt­me­tį jau­nas ūki­nin­kas vi­siš­kai at­nau­ji­no sa­vo ūkį. Tu­ri pen­kis trak­to­rius. Šie­met nu­si­pir­ko nau­ją kom­bai­ną „Claas“. Su juo prieš ke­le­tą die­nų jau pra­dė­jo ja­vap­jū­tę. Kom­bai­nas kai­na­vo 370 tūks­tan­čių eu­rų plius PVM. Ūki­nin­kas yra pa­tei­kęs pa­raiš­ką, ti­ki­si gau­ti pa­ra­mą nau­jau­siam sa­vo pir­ki­niui. Nė­ra šim­tu pro­cen­tų tik­ras, kad gaus. Ta­čiau pir­ki­niu pa­ten­kin­tas. Kū­lė nuo 13 iki 20 va­lan­dos, pri­kū­lė 170 to­nų grū­dų. Kom­bai­nas rie­da grei­tai – stip­rus ir ga­lin­gas jo va­rik­lis, iš kar­to už­grie­bia 9 met­rus lau­ko. Na­šu­mui ne­truk­dė net kiek pa­gu­lę ja­vai.

Ūki­nin­kas pir­ko ir „Claas“ trak­to­rių. Pa­to­giau tu­rė­ti vie­no ga­min­to­jo tech­ni­ką. Vi­są ją re­mon­tuo­ja tas pa­ts ser­vi­sas.

M. Ma­kaus­kas pir­ko ir vil­ki­ką. Sa­vo trans­por­tu pa­to­giau lai­ku iš­vež­ti grū­dus.

Be to, jis pa­si­sta­tė grū­dų džio­vyk­lą. Džio­vyk­los bū­ti­nai rei­kė­jo. Ypač, kai va­sa­ra lie­tin­ga. Pri­ku­lia drėg­nų grū­dų. Prie ele­va­to­rių – ei­lės. O grū­dų kie­kis – di­de­lis. Da­bar ga­li kul­ti pra­dė­ti va­lan­da anks­čiau ir baig­ti va­lan­da vė­liau. Ne­rei­kia bi­jo­ti, kad grū­dai bus drėg­no­ki.

Jau­na­sis ūki­nin­kas su­re­mon­ta­vo ir se­nuo­sius pa­sta­tus: pa­kei­tė san­dė­liams sto­gus, at­nau­ji­no ga­ra­žus ir ki­tas ga­my­bi­nes pa­tal­pas.

Der­lius – ne­blo­gas

M. Ma­kaus­kas dir­ba 455 hek­ta­rus že­mės. Da­lis nuo­mo­ja­ma. Že­mė ap­link – de­šim­ties ki­lo­met­rų spin­du­liu. Prie­mies­ti­nia­me ūky­je tai sa­vo­tiš­ka pra­ban­ga. Ki­tų ūki­nin­kų lau­kai drie­kia­si per ke­lias se­niū­ni­jas, net per ke­lis ra­jo­nus.

Ūki­nin­ko val­do­mi plo­tai der­lin­gi – na­šu­mas nuo 30 iki 43 ba­lų.

Au­gi­na kvie­čių, rap­sų, žir­nių. Praė­ju­sią sa­vai­tę jau kū­lė anks­ty­vuo­sius kvie­čius. Der­lius – per 6 to­nas iš hek­ta­ro.

„Ne­tu­riu su kuo pa­ly­gin­ti, nes anks­ty­vuo­sius kvie­čius au­gi­nau pir­mą kar­tą. Bend­ras kvie­čių der­lin­gu­mas per­nai bu­vo be­veik sep­ty­nios to­nos iš hek­ta­ro. Pa­na­šus tu­rė­tų bū­ti ir šie­met, jei­gu ja­vap­jū­tei la­bai ne­sut­ruk­dys lie­tūs ir ja­vams ne­pa­kenks ne­pa­lan­kūs orai.“

Jau kū­lė ir šiek tiek žir­nių. Iš hek­ta­ro by­rė­jo per 4 to­nas.

Pras­tes­nis tik žie­mi­nių rap­sų der­lius. Bir­da­vo po 4 to­nas. Šie­met ne­bi­ro nė tri­jų. „Ru­de­nį vė­la­vom pa­sė­ti, nes bu­vo la­bai sau­sa že­mė. Pa­va­sa­rį pa­sė­lius puo­lė va­ba­lai ir li­gos“, – aiš­ki­no ūki­nin­kas.

Dėl rap­sų par­da­vi­mo ūki­nin­kas su­da­rė išanks­ti­nę su­tar­tį. Gaus po 362 eu­rus už to­ną. Aukš­čiau­sia kai­na, ku­rią yra ga­vęs, – 380 eu­rų.

Ko­kia bus kvie­čių kai­na, ūki­nin­kas dar ne­ži­no. „Neb­lo­gi der­liai Ru­si­jo­je, Pran­cū­zi­jo­je, Aust­ra­li­jo­je. Su­si­da­rys ne­ma­ža kon­ku­ren­ci­ja. Be to, smu­ko naf­tos kai­nos. Su­ma­žės ara­bų per­ka­mo­ji ga­lia. O jie – pa­grin­di­niai grū­dų pir­kė­jai. Prie vi­so to dar ky­la lai­vų trans­por­to kai­nos. Ma­nau, jog šie­met grū­dai bus pi­ges­ni“, – svars­tė ūki­nin­kas.

Skai­čiuo­ti ir dar kar­tą skai­čiuo­ti

Grū­dus ūki­nin­kas par­duo­da bran­giau ne­gu pa­vie­niai ūki­nin­kai. Pra­dė­jęs ūki­nin­kau­ti sa­va­ran­kiš­kai, su­si­bū­ręs su Ra­sei­nių ra­jo­no ūki­nin­kais, įkū­rė koo­pe­ra­ty­vą „Vi­duk­lė“. Da­bar šiam koo­pe­ra­ty­vui pri­klau­so 18 ūkių. Jie val­do apie 8 tūks­tan­čius hek­ta­rų že­mės. Be to, koo­pe­ra­ty­vas val­do ir dau­giau in­for­ma­ci­jos, yra di­des­nė jė­ga ne­gu pa­vie­nis ūki­nin­kas.

Ka­dan­gi koo­pe­ra­ty­vas par­duo­da di­de­lius kie­kius grū­dų, už to­ną pa­vyks­ta gau­ti maž­daug 5 eu­rais bran­giau. Per dau­ge­lį to­nų su­si­da­ro ne­ma­ža su­ma.

Ka­dan­gi koo­pe­ra­ty­vas iš kar­to per­ka la­bai di­de­lius kie­kius trą­šų, koo­pe­ra­ty­vo na­riai ir čia su­tau­po.

Su­tau­py­tus pi­ni­gus ga­li­ma in­ves­tuo­ti į že­mę ir tech­ni­ką. Kel­miš­kis ūki­nin­kas pla­nuo­ja at­lik­ti že­mės ty­ri­mus. Šiuo­lai­ki­nė­mis tech­no­lo­gi­jo­mis iš­ti­ria­mas kiek­vie­nas lau­ko lo­pi­nė­lis. Kar­tais paaiš­kė­ja, jog vie­na­me lau­ko ga­le rei­kia la­bai daug ka­lio, o ki­ta­me jo be­veik ne­rei­kia. Toks ty­ri­mas kai­nuo­ja apie 15 eu­rų už hek­ta­rą. Ta­čiau vė­liau at­si­per­ka, nes ra­cio­na­liau nau­do­ja­mos trą­šos.

Atei­ty­je M. Ma­kaus­kas pla­nuo­ja pirk­ti ir iš­ma­nų­jį trą­šų bars­ty­tu­vą. Jo pri­reiks, nes ta­me pa­čia­me lau­ke skir­tin­go­se vie­to­se rei­kės skir­tin­go kie­kio vie­nos ar ki­tos trą­šos.

Kruopš­čiai skai­čiuo­da­mas pa­jams ir iš­lai­das, jau­na­sis ūki­nin­kas priė­jo prie iš­va­dos, jog rei­kia nu­si­pirk­ti vil­ki­ką. Da­bar jis sa­vo der­lių ve­ža tie­siai į Klai­pė­dą, kur grū­dai krau­na­mi į lai­vus.

Vil­ki­ką pir­ko dėl ke­lių prie­žas­čių. Kai įsi­bė­gė­da­vo ja­vap­jū­tė, pra­dė­da­vo trūk­ti trans­por­to der­liui iš­vež­ti. Tuo­met tek­da­vo lauk­ti, truk­dy­da­vo­si dar­bai. Be to, kiek­vie­nos to­nos iš­ve­ži­mas at­siei­da­vo po 9–10 eu­rų.

Vež­da­mas sa­vo trans­por­tu ūki­nin­kas ne tik ka­da pa­no­rė­jęs ga­li iš­vež­ti sa­vo grū­dus, bet ir su­tau­po. Vie­nos to­nos iš­ve­ži­mas at­siei­na tik po 5 eu­rus. Be to, per­nai jis sa­vo vil­ki­ku dar iš­ve­žė ir apie 2 000 to­nų ki­tų koo­pe­ra­ty­vo na­rių grū­dų. „Už­dir­bo, kaip pa­ts juo­kau­ja, vil­ki­ko pa­dan­goms. At­si­pir­ko ir vai­ruo­to­jo at­ly­gi­ni­mas.

Be­je, su­kur­ta ir pa­pil­do­ma dar­bo vie­ta. Iš vi­so M. Ma­kaus­ko ūky­je nuo­lat dir­ba pen­ki žmo­nės.

Ūki­nin­kas gy­ve­na dau­gia­bu­ty­je

Kel­mės pa­šo­nė­je ūki­nin­kau­jan­čio Min­dau­go Ma­kaus­ko šei­ma gy­ve­na dau­gia­bu­ty­je, penk­ta­ja­me aukš­te.

Su­si­tik­ti su ko­mi­si­jos na­riais jis atei­na iš gra­žaus me­di­nio na­me­lio, su­ręs­to tarp ga­my­bi­nių pa­sta­tų. Ša­lia pė­di­na me­tu­kų ir ke­lių mė­ne­sių sū­ne­lis Ai­nis, įsi­ki­bęs į ma­mos Ag­nės ran­ką. Mo­ky­to­ja dir­ban­ti Min­dau­go žmo­na Ag­nė ato­sto­gau­ja. To­dėl dau­giau lai­ko pra­lei­džia ša­lia vy­ro, jo dar­bo vie­to­je.

Na­me­lį ša­lia ga­my­bi­nių pa­sta­tų ūki­nin­kas pa­sta­tė, kad tu­rė­tų kur lai­ki­nai pri­si­glaus­ti, priim­ti sve­čius.

Nuo­lat jo šei­ma gy­ve­na dau­gia­bu­ty­je, penk­ta­me aukš­te. Ūki­nin­kas sa­ko, jog bu­tą pi­giau iš­lai­ky­ti ne­gu na­mą. Be to, ne­rei­kia pri­žiū­rė­ti ap­lin­kos. Užim­tiems žmo­nėms vi­siš­kai pa­to­gu gy­ven­ti bu­te.

Ta­čiau atei­ty­je Ma­kaus­kų šei­ma kraus­ty­sis į na­mą. Tarp Ja­nau­čių ir Kel­mės esan­čia­me Naud­va­rio kai­me šei­ma sta­to­si na­mą. Čia augs jų duk­re­lė Min­gai­lė ir sū­nus Ai­nis.

Sa­vo kar­je­rą pla­na­vęs Vil­niu­je po­nas Min­dau­gas nė kar­to ne­pa­si­gai­lė­jo su­grį­žęs į gim­ti­nę. Čia žmo­gaus gy­ve­ni­mui skir­tas lai­kas lei­džia­mas ra­cio­na­liau, ne­švais­to­mas be­pras­miams da­ly­kams, to­kiems kaip, pa­vyz­džiui, sto­vė­ji­mas au­to­mo­bi­lių spūs­ty­je.

Au­to­rės nuo­tr.

ARUODAI: Že­mė at­si­dė­ko­jo Ag­nės ir Min­dau­go Ma­kaus­kų šei­mai už mei­lę ir prie­žiū­rą. Aruo­dai pil­nė­ja.

ŠEI­MA: Ūkis Min­dau­gui Ma­kaus­kui pa­de­da ap­rū­pin­ti šei­mą vis­kuo, kas rei­ka­lin­ga oriam gy­ve­ni­mui.

TECH­NI­KA: Nau­jau­sias Min­dau­go Ma­kaus­ko pir­ki­nys – kom­bai­nas „Claas“. Kiek anks­čiau pirk­tas to pa­ties ga­min­to­jo trak­to­rius.