Mitai apie kreditus (sužinokite juos)

Asociatyvinė nuotr.
Kredito paėmimas, tai – sprendimas, kuris daugeliu atvejų tampa gelbėjimo ratu. Jo dėka galite apmokėti studijų ar neplanuotų gydymo paslaugų išlaidas, taip pat – padengti tokių pirkinių kaip buitinė technika, automobilis kainą. Dažnai žmonės ima kreditą, kai nori nebeatidėlioti remonto darbų ar išvykti atostogų.
Deja, dar ir šiandien tebesklando toli nuo realybės nutolusių mitų, kurie atgraso nuo pasinaudojimo kredito naudomis. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių mitų:

Mitas Nr. 1. Kreditą reikia rinktis pagal palūkanų normą.

Paprastai žmonės klaidingai mano, kad galutinę grąžinamą kredito sumą sudaro ta suma, kurią jie pasiskolino ir palūkanos. Šis įsivaizdavimas vėliau tampa nusivylimo priežastimi. Todėl svarbu atkreipti dėmesį, kad kredito kainą sudaro ne tik metinė palūkanų norma, bet ir kiti mokesčiai. Pavyzdžiui, sutarties sudarymo mokestis, mėnesinės įmokos mokestis ir kt.

Paprastai bendra vartojimo kredito kainos metinė norma yra sutrumpintai žymima BVKKMN ir skelbiama prie paskolų skaičiuoklių, kaip kad Paskolų Klubo svetainėje. Tik įvertinę visų, su kreditu susijusių, išlaidų metinę sumą galite įvertinti, ar siūlomos sąlygos naudingos.

Mitas Nr. 2. Vėluojant sumokėti įmoką, atvejis perduodamas antstoliams.

Tai – kone dažniausiai žmonių išsakoma baimė. Visgi ji nedaug turi bendro su realybe. Reikia pažymėti, kad kredito išieškojimas yra perleidžiamas skolų išieškojimo įmonei, teismui ar antstoliams tik retais atvejais. Kada tiksliai įmonė perduoda skolą išieškojimui – numato su kredito įmone sudarytos sutarties sąlygos.

Vėluojant sumokėti mėnesinę įmoką už kreditą, kredito įmonė susisiekia pasiteirauti dėl vėlavimą sąlygojusių priežasčių. Išsiaiškinusi situaciją, ji ieško išeičių, kurios galėtų padėti išspręsti susidariusią situaciją. Taip pat, jeigu numanote, kad gali kilti sunkumų grąžinti kreditą, visuomet galite pasinaudoti kredito mokėjimų draudimu.

Mitas Nr. 3. Kredito įmonėms nėra svarbus jūsų užimtumas ir gaunamos pajamos.

Nors dalis žmonių yra įsitikinę, kad būtent taip ir yra, tačiau tai – netiesa. Kredito įmonės prieš išduodamos kreditą, turi įsitikinti jo galimybėmis įgyvendinti sutartyje numatytas sąlygas. Todėl kredito įmonės įvertina kliento mokumą, atsižvelgiant į jo oficialiai gaunamas pajamas. Lietuvos bankas prižiūri ir kontroliuoja bankus, kredito unijas, vartojimo kredito davėjus ir kt., kad jie tinkamai vykdytų šią prievolę.

Mitas Nr. 4. Sutartis gali būti eigoje slapta pakeičiama ne jūsų naudai.

Tokią versiją dažnai platina tie, kurie mėgsta pasirašyti sutartis jų neskaitę. Todėl labai svarbu, kad prieš savo parašu patvirtindami atliekamą susitarimą su kredito įmone, atidžiai perskaitytumėte sutarties sąlygas ir tai, kokiais procesais sprendžiamas įsipareigojimų nevykdymas ar kilę ginčai. Taip išvengsite nemalonių staigmenų, kurias sąlygojo neįsigilinimas į sutarties sąlygas.

Jeigu ne viską iki galo suprantate – nebijokite konsultuotis. Kredito įmonės atstovai tikrai atsakys į visus jums rūpimus klausimus ir tokiu būdu sumažins galimų nesusipratimų riziką ateityje.

Mitas Nr. 5. Paimtas kreditas sugadins mano kredito istoriją.

Pasinaudojimas kredito teikiamomis naudomis savaime kredito istorijai įtakos neturi. Tačiau neabejotinai tai gali veikti kaip neigiamas dėmuo tais atvejais, jeigu vėluojate sumokėti įmokas. Pradelsti mokėjimai ateityje gali turėti įtakos tam, ar galėsite skolintis ir jeigu taip, tai kokiomis sąlygomis. Jeigu pavieniai įmokų vėlavimo atvejai neturėtų turėti didelės reikšmės kreditų ar paskolų ėmimui ateityje, tačiau asmuo, kurio kredito istorijoje yra užfiksuotų įrašų apie nevykdytus finansinius įsipareigojimus, yra laikomas daugiau rizikos turinčiu klientu. Taigi, tik pats kredito gavėjas yra atsakingas už tai, ar paimtas kreditas turės neigiamos įtakos jo kredito istorijai, ar ne.

Užs. Nr. 552499