Fermoje įdarbinti sliekai

Lina RUDNICKIENĖ

Joniškietis Klemensas Prielaidas, būdamas ir 68-erių, rankų sudėjęs manos iš dangaus nelaukia. Keletą metų vyras sumaniai sukosi ir iš penkerių hektarų žemės sklypo gimtuosiuose Sliekių kaimo apylinkėse, kur turėjo už pajus nusipirkęs ir buvusią Liepių kaimo veršidę, kurioje kadaise dirbo jo mama, o ir pačiam yra tekę karves melžti.

Pats dirbo pas ūkininką, tai šeimininkas leisdavo pasinaudoti jo technika – Klemensas savo hektarus susiardavo, išsiakėdavo, pasisėdavo ir derlių nusiimdavo. Grūdų užtekdavo fermoje auginamų kiaulių pašarui pagaminti. Per metus Kl. Prielaidas užaugindavęs nuo keliasdešimties iki 200 kiaulių. Į Lietuvą užklydus marui šis verslas sužlugo. Galiausiai pardavė ir tuos turėtus kelis hektarus. Tačiau sumanaus vyro galvoje gimė nauja idėja – įsigijo Kalifornijos sliekų, juos įkurdino turimoje fermoje ir pagamino pirmąjį biohumusą – sliekų perdirbtą natūralią organinę mikrobiologinę trąšą be cheminių priedų.

Klemensas Prielaidas prieš keletą metų ėmė fermoje auginti sliekus, o pastarieji – iš atliekų gaminti organinę trąšą – biohumusą. Prireikė trejų metų, kol sulaukta pirmojo – ūkininko ir jo sliekų – darbo vaisiaus, keliasdešimt kubų pagaminto biohumuso

„Sidabrė“ 2018 m. kovo 7 d.